Stomatologia
estetyczna

Protetyka

Implantologia

Ortodoncja

Nasz zespół

Sedacja wziewna

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową bardzo przyjazną i bezpieczną metodą walki ze stresem i bólem związanym z wizytą w gabinecie stomatologicznym - sedacją wziewną potocznie nazywaną gazem rozweselającym. Pacjenci cierpią na stres stomatologiczny (dentofobię) tzn. odczuwają paniczny lęk uniemożliwiający leczenie stomatologiczne. Dzięki postępowi medycyny i farmakologii jesteśmy w stanie całkowicie pokonać te nieprzyjemne doznania.

Metoda ta pozwala na zapewnienie i osiągnięcie pełnego komfortu psychicznego oraz pokonanie bólu. Jest to mieszanina podtlenku azotu(N2O) i tlenu (O2), która wywołuje stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Uspokojenie uzyskiwane jest poprzez wdychanie bezwonnego gazu z tlenem za pomocą pachnącej maseczki (o zapachu truskawkowym, pomarańczowym czy bananowym) zakładanej na nos. Przyjemność przebywania w tym stanie powoduje to, że pacjent nie odczuwa ani strachu ani lęku. Bardzo często (szczególnie dzieci i młodzież) zaczynają śnić o bajecznych przygodach związanych z reguły z pływaniem, lataniem lub dryfowaniem w wodzie, w powietrzu, w chmurach lub w kosmosie. Śniąc pacjent nie pamięta tego, co działo się w gabinecie.

W medycynie i stomatologii gaz rozweselający wykorzystywany jest od dawna. Metoda ta została rozwinięta i udoskonalona w Stanach Zjednoczonych i jest tam bardzo popularna i praktycznie trudno znaleźć w USA gabinet, który nie stosuje tej metody. W Polsce pojawiła się dopiero w 1995 roku. Cieszy się ona jednak coraz większym powodzeniem.

Stosowanie gazu rozweselającego (podtlenku azotu) jest, nieszkodliwym i skutecznym sposobem znoszenia lęku szczególnie zalecaną dla dzieci. Metoda wskazana jest także dla dorosłych odczuwających silny strach przed leczeniem stomatologicznym lub przed zastrzykiem (znieczuleniem).

Gaz rozweselający, oprócz wyraźnej poprawy samopoczucia, wykazuje także działanie znieczulające, dzięki czemu małe plomby, czy usuwanie kamienia mogą zostać wykonane bez zastrzyku, tylko w czasie działania gazu rozweselającego.

Powrót do stanu pełnej sprawności po zakończeniu zabiegu jest bardzo szybki. Gaz rozweselający przestaje działać już po kilku minutach od momentu wyłączenia aparatu.

Korzyści z zastosowania gazu rozweselającego najbardziej widoczne są w przypadku leczenia dzieci. Przemiana, jaka zachodzi w zachowaniu zestresowanego dziecka, jest wprost trudna do uwierzenia. Większa cześć pacjentów nie obawia się już kolejnych wizyt u stomatologa.

Wskazania do zastosowania sedacji wziewnej N2O/O2:

 • Silny lęk przed jakimkolwiek leczeniem.
 • Silny lęk przed ukłuciem zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
 • Silny odruch wymiotny.
 • Nadpobudliwość nerwowa.
 • Długie, monotonne lub szczególnie nieprzyjemne zabiegi chirurgiczne, protetyczne, wyciski szczęki u osób z silnym odruchem wymiotnym.
 • Usuwanie złogów nazębnych.
 • Otwieranie zęba ze zgorzelinowym rozpadem miazgi
 • Opracowywanie próchnicy początkowej.

Choroby w których wskazane jest użycie uspokojenia wziewnego jako metody z wyboru:

 • Astma - N2O nie powoduje podrażnienia układu oddechowego. Zmniejszenie stresu wpływa na obniżenie ryzyka ataku. W mieszance oddechowej podawanej pacjentowi znajduje się ok. 60% tlenu. Poprawia to sprawność oddychania i samopoczucie pacjenta.
 • Padaczka - zmniejszenie stresu wpływa na zmniejszenie ryzyka ataku.
 • Choroby serca - brak wyraźnego wpływu N2O na układ sercowo-naczyniowy.Pacjent otrzymuje zwiększone stężenie tlenu (ok. 60%). Wskazania pulsoksymetru pokazują wtedy ok. 100%. Więcej tlenu dociera do naczyń wieńcowych. Ponadto nie zwiększa się zapotrzebowanie na tlen z powodu braku stresu.
 • Nadciśnienie krwi - Brak wpływu N2O na układ naczyniowy. Zmniejszenie lęku i stresu zabezpiecza przed nieoczekiwanym wzrostem ciśnienia krwi w czasie zabiegu.
 • Hemofilia - dzięki użyciu N2O można w pewnych przypadkach uniknąć konieczności wykonywania ukłucia igłą.

Przeciwwskazania stosowania sedacji N2O/O2:

 • Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych - niedrożności górnych dróg oddechowych.
 • I trymestr ciąży.
 • Choroby psychiczne.
 • Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis.
 • Roztrzenie oskrzelowe, rozedma płuc.
 • Alkoholizm (szczególnie zaleczony).
 • Brak współpracy pacjenta.

Zalecenia dla osób chcących poddać się uspokojeniu gazem rozweselającym:

 • Należy bezwzględnie przestrzegać minimum 2, a najlepiej 3-godzinnego powstrzymania się od przyjmowania pokarmów przed zabiegiem
 • Dzieci powinny przyjść z osobą dorosłą i pozostać pod nadzorem przez cały

dzień po wykonanym zabiegu

 • Nie należy pić alkoholu w dniu zabiegu
 • Nie zakładać ciasnych ubrań
 • Kobiety będące w ciąży muszą to bezwzględnie zgłosić
 • Według piśmiennictwa po 30 minutach od zakończenia podawania gazu można prowadzić pojazdy mechaniczne, jednak ze względu na bezpieczeństwo zalecamy naszym pacjentom, aby w dniu wykonania sedacji nie prowadzili pojazdów mechanicznych

Zachowanie się pacjenta w czasie sedacji:

Faza 1-umiarkowanego uspokojenia oraz słabego znieczulenia (5-25% N2O). Pacjent może odczuwać lekkie mrowienie palców, policzków, języka, pleców, głowy lub klatki piersiowej. Wyraźnie zauważalne jest odprężenie i uspokojenie się pacjenta oraz zmniejszenie strachu i napięcia nerwowego. Pacjent szybko i sprawnie reaguje na polecenia i odpowiada na pytania. Zmysły słuchu, dotyku oraz wzroku mogą być osłabione. Źrenice prawidłowo reagują na światło.

Faza 2-dysocjacji i częściowego znieczulenia (20-55% N2O) Pojawia się zjawisko dysocjacji - jest jednym z głównych elementów ułatwiających wykonanie zabiegu. Dysocjacja jest niezwykłym stanem, który objawia się jako mniej lub bardziej głębokie oddzielenie się świadomości pacjenta od otaczającej go rzeczywistości. Pacjent ma świadomość z miejsca, w którym się znajduje oraz czynności wykonywanych przez lekarza stomatologa, ale wszystko wydaje mu się bardzo odległe. Nie ma ochoty na przeciwstawianie się czemukolwiek, tym bardziej, że przebywanie w stanie uspokojenia jest bardzo przyjemne. Zaawansowane stany dysocjacji powodują powstanie bardzo plastycznych halucynacji, przypominających marzenia senne. Dlatego też pacjenci są wtedy spokojni i odprężeni psychicznie. Uczucie mrowienia różnych części ciała nasila się. Częstość zamykania powiek zmniejsza się. Kontakt z pacjentem i dialog jest wciąż utrzymany. Odpowiedzi na pytania mogą pojawiać się z opóźnieniem lub bez związku z pytaniem. Pojawiają się marzenia senne - dotyczy to szczególnie dzieci. Dorośli nie tracą tak łatwo kontroli nad swoim stanem. Wskazane jest sugerowanie treści tych snów. Uczucie pływania, latania lub dryfowania w wodzie, powietrzu, chmurach lub kosmosie. Oznacza, to że można zakończyć dalsze zwiększanie stężenia i pozostawić N2O na uzyskanym poziomie. Występuje częściowa amnezja - pacjent nie pamięta tego, co działo się w gabinecie. Pamięta jedynie sen, którego treść może opowiedzieć tuż po zabiegu. Pacjent może również odczuwać stan podobny do upojenia alkoholowego.

W tej fazie następuje wyraźne osłabienie wrażliwości na ból, np. na nakłucie igłą. Fizyczne odprężenie charakteryzuje się rozluźnieniem mięśniowym, objawiającym się swobodnym ułożeniem kończyn górnych i dolnych. Najważniejszym objawem, determinującym utrzymanie pacjenta w fazie dysocjacji jest szerokie otwarcie ust na życzenie lekarza stomatologa (objaw Langa). Świadczy to o zachowaniu świadomości u pacjenta. Odruch kaszlowy w pełni sprawny.

Faza 3-całkowitej bezbolesności (50-70% N2O) Charakteryzuje się znacznym pogłębieniem wyżej opisanych objawów. Często występuje całkowita amnezja. Odruch kaszlowy zostaje nieznacznie osłabiony. Objaw otwarcia ust na życzenie jest wciąż podstawowym kontrolowanym objawem.

projekt i realizacja: internet-media.pl